A mai rezsiválsággal terhelt világban minden arról szól, hogyan lehet energiatakarékosan hűteni és fűteni az otthonainkat. De mi számít energiatakarékos klímának és hogyan tudod eldönteni, hogy valóban az-e?
Összeszedtünk minden számodra fontos információt, egyetlen cikkben. Íme!
Ahonnan indultunk
Alig 15-20 évvel ezelőtt a klímák – a maiakhoz képest – rendkívül kezdetlegesek voltak. Az akkori (on-off) klímák működése elve egyszerű volt. Ha bekapcsoltad körülbelül 5 fokos levegővel hűtötte a szobát mindaddig amíg ki nem kapcsoltad. Aztán ha újra szükségét érezted, akkor megint bekapcsolod. A működése tehát végtelenül egyszerű, de ugyanakkor gazdaságtalan volt.
Idővel fejlődtek a klímák, megérkeztek az inverteres, a split változatok, a fűtésre optimalizáltak: így ma már minden felmerülő igényedre találsz megfelelő készüléket, de egyre több szempontot kell figyelembe venned ahhoz, hogy kiválaszd a számodra legoptimálisabbat. Ebben segítenek a klímán található rövidítések.
Melyik klíma energiatakarékos?
Ma már – akár a hűtőkön, a mosógépeken – minden klímaberendezésen találsz egy energiaosztály besorolást A-G betű között. Az A a legjobb (látványos színekkel meg is mutatják ezt, hiszen az A zöld, a G pedig veszélyes piros). Ez azonban nem azt jelenti, hogy ha egy klímán azt látod, hogy A energia besorolású akkor azonnal rakd a kosaradba és máris fizesd ki. Rengeteg más apróság is figyelembe kell venni. Íme.
Az éghajlati zónáktól a mágikus SCOP és COP értékig
Ha jobban megnézed a címkét (főleg a hűtő-fűtő klímánál) találsz rajta egy – az EU által – elkészített éghajlati zóna besorolást. Hiába van ebben az évben karácsonytól január végéig minden nap 8-10 fok, vagy még magasabb hőmérséklet, mi a legtöbb besorolás szerint kék színűek vagyunk, azaz Európa hűvösebb részéhez tartozunk.
Ez azért fontos, mert a gyártók ezen irányelvek mentén vonnak egy egy átlagot és jelzik, hogy a klíma (várhatóan és a tapasztalatok alapján) hány kW energiát fog fogyasztani. Ez azonban csak egy mérőszám, nem biztos adat, nem érdemes azonnal beszorozni (főleg azért nem, mert a klímára igényelhető a H tarifa).
Azt is megírják, hogy mekkora zajjal jár a klíma, de ez nem energetikai adat, csak segít. Van viszont 2 érték amire érdemes figyelned!
A SEER érték nem más, mint a szezonális hatékonysági érték. Ez a teljes hűtési szezonra vonatkozó adat. Úgy kell kiszámolni, hogy a hűtési igényt el kell osztani az áramfogyasztással. Minél előrébb van az ABC-ben ez a betű (van A++ és A+ és A is ahogy akár D is lehet) annál gazdaságosabb a klímád.
Az SCOP a szezonális teljesítmény együttható, de a fűtési szezonra vonatkozik. Úgy számolják ki, hogy az éves fűtési igényt osztjuk el az éves fűtésre használt energiával.
Fontos, hogy minél magasabb a SEER és a SCOP érték a klíma annál hatékonyabb és gazdaságosabban fűt és hűt.
Van még kettő érték amire érdemes figyelni: az EER ami nem más, mint az energiahatékonysági arány, ami a klíma fűtési és hűtési hatékonyságát mutatja meg. De mi lehet a különbség az EER és az SEER között – teheted fel a kérdést. Nos az, hogy ha az EER kapcsolódik a külső hőmérséklethez, a SEER pedig az egész szezon átlaga.
A COP pedig a teljesítmény együttható: ha például ez a szám 3 az azt jelenti, hogy a légkondi 1 KW áramból 3 KW fűtési energiát állít elő. Minél magasabb ez az érték annál hatékonyabb és olcsóbb lesz a klímád üzemeltetése.
Ha a fenti értékeket figyeled akkor biztos, hogy a legjobb döntést fogod tudni hozni a kiválasztás során, de ha elakadtál, szakmai segítségre van szükséged, kérdésed van akkor keresd bátran szakértő kollégáinkat, akik szívesen segítünk neked akár telefonon akár személyesen is:https://dimerkft.hu/kapcsolat/
Blogunk
Legutóbbi bejegyzések
Klíma beszerelés: a tervezéstől az karbantartásig
Ha elhatároztad, hogy szükséged van egy klímaberendezésre akkor a kiválasztásától a tervezésig, egészen a beszerelésen...
Költséghatékony fűtés légkondicionálóval
Itthon még nem túl elterjedt klímával fűteni, makacsul tartja magát az a tévhit, hogy drága. Pedig már a bekerülési...
A hőszivattyú rendszer telepítése és költségei
Nehéz információt szerezni az interneten arról, hogy milyen lépésekből áll, és mennyibe kerül egy hőszivattyú...
Mekkora megtakarításra tehetsz szert egy hőszivattyúval?
Nem akarunk a cikk végén csalódást okozni. Ezért most szólunk, hogy nem tudjuk forintra pontosan megmondani mennyit...
Monosplit vagy multisplit klímát válassz az otthonodba?
Ha több különböző szobába tervezel klímaberendezést, akkor biztosan felmerül benned a kérdés: mono vagy multisplit...
H-tarifa és GEO tarifa: ezt kell tudni róluk
Biztosan tudod, hogy hazánkban nem egy áramtarifa létezik, a lakossági fogyasztók fizethetnek az áramért A1, A2, B,...