Biztosan tudod, hogy hazánkban nem egy áramtarifa létezik, a lakossági fogyasztók fizethetnek az áramért A1, A2, B, vagy akár H és GEO-tarifával is. Ebből számunkra a H és a GEO tarifa az igazán izgalmas, mert a H tarifát kifejezetten a megújuló energiaforrásokhoz vezették be, a Geo tarifát pedig a hőszivattyús rendszerekhez. Ismerjük meg őket.
A H tarifa
A H-tarifa több okból is különleges. Egyrészt azért, mert kifejezetten a hőszivattyúk és a megújuló energiaforrásokhoz igényelhetjük, másrészt azért, mert szezonális: október 15-től április 15-ig (ez gyakorlatilag a fűtési szezon) elérhető csak. Egyébként a H tarifát 12 éve vezették be, akkor egy kormányrendelet kimondta, hogy kivétel nélkül minden szolgáltatónál elérhetővé kell tenni.
Nem titkolt célja az, hogy a hőszivattyúkból és az egyéb megújuló energiából (ilyen lehet a napenergia és a szélenergia, de ez utóbbi nagyon ritka) kiépített rendszerek cserébe kedvezőbb áron kapják az áramot. Az ára kötött. A rendelet szerint nem lehet drágább, mint az éjszakai (vezérelt) áram ára. Az igénybevételének vannak feltételei.
A H tarifa feltételei
Ahhoz, hogy igényelhesd az áramszolgáltatóval fel kell venned a kapcsolatot és ki kell töltened néhány dokumentumot. Ha pozitívan bírálják el, akkor szükséged lesz egy H tarifás mérőhelyre, mérőórára, ezt a szolgáltató telepíti, illetve (akárcsak az amperbővítést) egy erre jogosult villanyszerelő fogja elvégezni.
Ha minden rendben és a jogszabályoknak megfelelően haladt, akkor H tarifával kapod az áramot. A cikk írásának pillanatában a H tarifa ára 23 Ft.
A Geo tarifa
Geo tarifát kizárólag akkor igényelhetsz, ha hőszivattyús a rendszered. Ez tulajdonképpen egy vezérelt áram, ami azt jelenti, hogy nem áll folyamatosan a rendelkezésedre, de törvény írja elő, hogy naponta 20 órán át kötelező biztosítani és a megszakítások sem lehetnek véletlenszerűen, bármennyi időre: tervezetten, naponta 2 szer „kapcsolhatnak le” róla maximum 2 órára.
A Geo tarifánál (akárcsak a H-nál) ki kell alakíttatnod egy külön mérőhelyet, a berendezést pedig közvetlenül rá kell csatlakoztatni. Másra tehát nem használhatod az áramot (a kimaradások miatt nem is feltétlen javasolt). A Geo tarifa is jóval olcsóbb, mint a sima áram, 22-23 Ft körül van.
H vagy Geo? Melyik számodra a jobb?
A választást meghatározza, hogy mire szeretnéd használni, de ha döntéshelyzetben vagy, ne az ár döntsön. A kettő tarifa ára között alig 1-2 forintos eltérés van. A Geo-nak hatalmas előnye, hogy nem csak időszakos, hanem egész évben folyamatosan a rendelkezésedre áll, ami leginkább akkor fontos, ha nyáron az a készülék hűti az otthonodat, amelyik télen fűti. A H-nál ez lehetetlen, hiszen április 15-től egyszerűen nem kapsz.
Ha éppen hőszivattyún vagy klímán gondolkodsz segítünk meghozni a legjobb döntést. Hívj minket szakmai tanácsért a +36 1 222 0468-as számon vagy írj e-mailt a klima@dimerkft.hu e-mail címre.
Blogunk
Legutóbbi bejegyzések
Klíma beszerelés: a tervezéstől az karbantartásig
Ha elhatároztad, hogy szükséged van egy klímaberendezésre akkor a kiválasztásától a tervezésig, egészen a beszerelésen...
Költséghatékony fűtés légkondicionálóval
Itthon még nem túl elterjedt klímával fűteni, makacsul tartja magát az a tévhit, hogy drága. Pedig már a bekerülési...
Milyen értékekre figyelj a klíma választáskor?
A mai rezsiválsággal terhelt világban minden arról szól, hogyan lehet energiatakarékosan hűteni és fűteni az...
A hőszivattyú rendszer telepítése és költségei
Nehéz információt szerezni az interneten arról, hogy milyen lépésekből áll, és mennyibe kerül egy hőszivattyú...
Mekkora megtakarításra tehetsz szert egy hőszivattyúval?
Nem akarunk a cikk végén csalódást okozni. Ezért most szólunk, hogy nem tudjuk forintra pontosan megmondani mennyit...
Monosplit vagy multisplit klímát válassz az otthonodba?
Ha több különböző szobába tervezel klímaberendezést, akkor biztosan felmerül benned a kérdés: mono vagy multisplit...