Eddig talán azért nem kerültek a fókuszba a hőszivattyúk, mert hazánkban mindig volt – ráadásul viszonylag olcsó – gáz, amivel még a régen épült rosszabb energiaosztályba sorolt házakat sem volt gond, vagy különösebben gazdaságtalan „kifűteni”. Mostanra minden megváltozott: nem csak az egekben az energia ára, hanem az egész világ azon aggódik lesz-e egyáltalán elég gáz? A hőszivattyú egy tökéletes alternatív megoldás.

Áram vagy gáz?
Érdemes átgondolni, hogy a jelenleg bejáratott energiaforrások közül melyik a leghatékonyabb, de bonyolult. Olyan a helyzetünk mintha egy ötismeretlenes egyenletet kellene fejben megoldanunk. Azért próbáljuk meg.
Rossz hír, hogy a gáz nem egységáras, ami azt jelenti, hogy szolgáltatótól függ, hogy mennyiért kapjuk. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a minősége sem egységes, és nagyon eltérő eredményeket kapunk akkor, ha megpróbáljuk beleszámolni az eszköz (például a gázkazán) teljesítményét, hatásfokát. Emellett az otthonod energiabesorolása sem mindegy. Ebből kellene kiszámolni a fűtőértéket: ez lehetetlen, de egy közelítő adat van. Nagyjából 15-16 forintba kerül 1 kWh hőenergia (egy átlagosan hőszigetelt átlagos házban)
Az áram kevésbé bonyolult. Bár az ára – akárcsak a gázé – szolgáltatónként eltérő, az áram esetében csak egy nagyon kevés veszteséget kell számolni (azt szoktuk mondani, hogy nincs 70%-os áram, az vagy van, vagy nincs) így pedig az jön ki, hogy 1 kWh hőenergia a gáz háromszorosa.
Miért alternatíva a hőszivattyú?
Sokan azért választottak áram fűtést, mert gyakorlatilag 0 forint volt a bekerülési költsége: a legtöbb házban van áram, csak be kell dugni a fűtőtestet (ami épp úgy lehet egy extrém gazdaságtalan hősugárzó, mint egy szuper SCOP értékkel rendelkező gazdaságos inverteres klíma). A gáz kiépítése ezzel szemben költséges: be kell vezetni, be kell kötni, tervek és rajzok kellenek hozzá, gázkazán, mire élvezhetjük, de az is lehet, hogy csak 60%-os hatásfokkal.
A hőszivattyú tökéletes alternatíva. Bár a kiépítésének van költsége, (akár előre gondolkodtunk akár utólag) de megújuló energiaforrás és télen fűtheted, nyáron hűtheted vele az otthonodat, ez máris előny. Ahogy az is, hogy a meleg vizet is elállíthatod vele és a felhasznált energia jelentős részét a külső környezetből (típustól függ, hogy honnan) nyeri: kifogyhatatlan és rendkívül olcsó. Ráadásul akár támogatást is lehet szerezni a hőszivattyú kiépítésre.
Szívesen segítünk neked pontosan kiszámolni, hogy milyen hőszivattyú számodra a legjobb választás és akár be is szereljük neked. Térj be hozzánk valamelyik boltunkba vagy keress minket a +36 1 222 0468-es telefonszámon!
Blogunk
Legutóbbi bejegyzések
A hőszivattyú rendszer telepítése és költségei
Nehéz információt szerezni az interneten arról, hogy milyen lépésekből áll, és mennyibe kerül egy hőszivattyú...
Mekkora megtakarításra tehetsz szert egy hőszivattyúval?
Nem akarunk a cikk végén csalódást okozni. Ezért most szólunk, hogy nem tudjuk forintra pontosan megmondani mennyit...
Monosplit vagy multisplit klímát válassz az otthonodba?
Ha több különböző szobába tervezel klímaberendezést, akkor biztosan felmerül benned a kérdés: mono vagy multisplit...
H-tarifa és GEO tarifa: ezt kell tudni róluk
Biztosan tudod, hogy hazánkban nem egy áramtarifa létezik, a lakossági fogyasztók fizethetnek az áramért A1, A2, B,...
Így válassz megfelelő klímát fűtéshez
Lassan ideje elfelejteni azt a tévhitet, hogy nem érdemes klímával fűteni. De, érdemes és gazdaságos is, ezért ez a...
Klímák vezérlése egyszerűen
Biztosan hallottad már az „okosklíma” kifejezést, és tudod, hogy ezek a klímák azért „okosak” mert egy applikáció...